logotype
image1 image2 image3 image4

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ WOLI GUŁOWSKIEJ

Strona główna

DOTACJA FIO NA ORGANIZACJĘ W NASZEJ GMINIE OLIMPIADY HISTORYCZNO-SPORTOWEJ POZYSKANA

DOTACJA FIO NA ORGANIZACJĘ W NASZEJ GMINIE OLIMPIADY HISTORYCZNO-SPORTOWEJ POZYSKANA
Z przyjemnością informujemy, że Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej, Dom Kultury- Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków oraz Gmina Adamów otrzymały dofinansowanie ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO 2021 w kwocie: 140 400,00. W ramach otrzymanej dotacji realizowany będzie projekt pt.: STAŃCIE DO BOJU O WIDZĘ I TEŻYZNĘ! OLIMIADA HISTORYCZNO-SPORTOWA O KAWALERYJSKIM ZABARWIENIU. Zadanie zakłada organizacje spektakularnego wydarzenia dla młodzieży, w oryginalny sposób łączącego edukację, upowszechnianie historii, sport oraz społeczna integrację. Tym wydarzeniem jest nasza autorska olimpiada historyczno-sportowa. Priorytetowym celem olimpiady jest uczczenie pamięci uczestników ostatniej Bitwy Kampanii Jesiennej 1939 r. Olimpiada będzie nowym, realizowanym po raz pierwszy elementem corocznych uroczystości organizowanych w Gminie Adamów.

Historia SGO "Polesie".Przewodnik po ostatniej bitwie kampanii polskiej 1939 r.

Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej wspólnie z Domem Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej i działającym w jego strukturach Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków wydało publikację nawiązującą do ostatniej bitwy kampanii 1939 r. Realizowana ona była w ramach zadania: "Takiej historii nie ma nikt- mieszkańcy gminy Adamów odkrywają swoją historię"współfinansowanego przez program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Praca powstała przy współudziale młodzieży, która pod kierunkiem opiekunów odwiedzała i odkrywała miejsca gdzie swój ostatni bój stoczyli żołnierze generała Kleeberga. Efektem działań było stworzenie publikacji: "Historia SGO "Polesie". Przewodnik po ostatniej bitwie kampanii 1939 r." opatrzonej w mapy i wytyczone trasy turystyczne, oraz przewodnika multimedialnego. Redaktorem wydania był Karol Ponikowski. Przewodnik jest dostępny dla Państwa w Domu Kultury- Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Będzie go można również pobrać w wersji multimedialnej na stronach Urzędu Gminy w Adamowie, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej (www.kleeberczycy.pl) oraz Towarzystwa Przyjaciół Woli Gułowskiej (www.przyjaciele.wolagulowska.pl).

Link do pobrania przewodnika

 

 

 

Obchody 77 rocznicy ostatniej bitwy kampanii 1939 r. Rewia kawalerii ochotniczej

W pierwszy październikowy weekend gmina Adamów była gospodarzem obchodów ostatniej bitwy kampanii 1939 r. Uroczystości poprzedzone zostały manewrami kawalerii ochotniczej, która już od 27 września prowadziła swoje ćwiczenia na naszym terenie. W 6- dniowym obozie kawaleryjskim wzięło udział 25 osób i 15 koni. Jego uczestnikami byli członkowie Szwadronu Toporzysko. W programie obozu znalazły się zajęcia edukacycjne z zakresu historii, postaw patriotycznych i obywatelskich. Kawalerzyści przy klasztorze w Woli Gułowskiej zorganizowali obóz w którym doskonalili swoje umiejętności ułańskie. Obóz otwarty był dla zwiedzających i cieszył się dużym zainteresowaniem

 Obchody ostatniej bitwy zainaugurowane zostały w sobotę 1 października koncertem Orkiestry Wojskowej z Dęblina pod batutą kapitana Andrzeja Greszty, który odbył się w kościele parafialnym w Adamowie. Występ żołnierzy spotkał się z owacyjnym przyjęciem publiczności. W sobotni wieczór o godz. 19 odbył się tradycyjny już capsztyk kawaleryjski w Kalinowym Dole- miejscu walki i śmierci ostatnich żołnierzy kampanii 1939 r. Uczestniczył w nim płk. Zbigniew Makowiecki, weteran 3 Pułku Strzelców Konnych, który wyraził radość z obecności dzieci i ludzi młodych. To oni otrzymali od pułkownika zadanie kultywowania tradycji patriotycznych. 

Czytaj więcej: Obchody 77 rocznicy ostatniej bitwy kampanii 1939 r. Rewia kawalerii ochotniczej

Obchody 77 rocznicy ostatniej bitwy kampanii 1939 r.

 W dniach 1-2 października gmina Adamów będzie organizatorem głównych uroczystości rocznicowych ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939 r., którą w dniach 2-5 października pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską stoczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” generała Franciszka Kleeberga. Wydarzenia rozpoczną III Manewry Kawalerii, których gospodarzem będzie Wola Gułowska. W sobotę 1 października o godzinie 19 w Kalinowym Dole odbędzie się tradycyjny już apel przy pomniku ostatnich żołnierzy poległych w kampanii 1939 r. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 2 października w Woli Gułowskiej. Rozpocznie je Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września o godz. 10. 30. Po nabożeństwie przy kwaterze kleeberczyków na cmentarzu w Turzystwie w asyście wojska i orkiestry wojskowej odbędzie się Apel Poległych. Od godziny 13. 30 uroczystości przeniosą się na błonia przyklasztorne, gdzie zostanie wręczony sztandar Batalionowi Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Jednostka w zeszłym roku przyjęła barwy 3 Pułku Strzelców Konnych im. hetmana Czarnieckiego, który swój bój kończył pod Kalinowym Dołem. Fundatorem sztandaru jest społeczeństwo gminy Adamów. O godzinie 14. 30 rozpocznie się Rewia Kawalerii Ochotniczej, w której umiejętności swe zaprezentuje około 100 koni i kawalerzystów. Organizatorami wydarzeń jest Wójt Gminy Adamów, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej.

2024  TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ WOLI GUŁOWSKIEJ  globbers joomla templates