logotype
image1 image2 image3 image4

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ WOLI GUŁOWSKIEJ

Strona główna

Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939 r. w gminie Adamów

Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939 r. w gminie Adamów

 

W dniach 4- 6 października gmina Adamów była gospodarzem obchodów 80 rocznicy kampanii polskiej 1939 r. Jak zawsze z tej okazji organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń, które uświetniły uroczystości. Program był bardzo bogaty i zawierał szereg elementów na które składały się długotrwałe, często kilkuletnie przygotowania. Tegorocznym uroczystościom nadano tytuł „Bitwa o honor”. Stanowiło ono trafne nawiązanie do sytuacji sprzed 80 lat przed jaką stanęła ostatnia regularna jednostka sił zbrojnych II RP Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” generała Franciszka Kleeberga. To zgrupowanie militarne podjęło walkę walkę z niemieckimi 13 i 29 Dywizją piechoty Zmotoryzowanej. Walczyło mimo, że powszechnie obwieszczono, że wojna została już przegrana, a struktury państwowe przestały istnieć.

 

Caspstrzyk w Kalinowym Dole

Obchody zostały zainaugurowane odsłonięciem pomnika w Kalinowym Dole- małej wiosce, gdzie nad ranem 6 października śmierć ponieśli, żołnierze Pułku 3 Strzelców Konnych ostatni polegli w tej kampanii. Przebudowany pomnik powstał w miejscu istniejącego od początku lat 80-tych krzyża upamiętniającego tamto wydarzenie. Jego odsłonięcie połączone było z tradycyjnym capstrzykiem kawaleryjskim. Warto dodać, że uroczystość miała bardzo podniosły charakter, na co złożyły się elementy dekoracji drogi noszącej imię rotmistrza Wasiutyńskiego w biało czerwone znicze, co było inicjatywą mieszkańców Kalinowego Dołu. W okolicznościowych przemówieniach posłowie Skwarek i Głuchowski, generał Gromadziński i rotmistrz Waligórski zgodnie podkreślali rangę i konieczność powstania nowego pomnika. Wójt Karol Ponikowski nawiązał do historii i osoby pułkownika Makowieckiego, który był spoiwem między gminą Adamów a kawalerią. Odsłonięcia pomnika dokonali: posłowie Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, generał Jarosław Gromadziński, dwódca batalionu dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Wojciech Łączyński, potomkowie żołnierzy 3 PSK, wójt Karol Ponikowski i przedstawiciele społeczności lokalnej sołtys Magdalena Kucińska i radny Andrzej Cąkała.  Capstrzyk zakończyło złożenie wieńców.

Premierą filmu „Ostatni Bój”

W sobotę 5 października w Woli Gułowskiej od godzin rannych zobaczyć było można obozowisko współczesnych ułanów. O godzinie 17 na cmentarzu w Turzystwie odbył się apel poległych wraz z salwą honorową. Od godziny 18 na błoniach przyklasztornych w Woli Gułowskiej  można wysłuchać koncertów patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej z Siedlec . Po paśmie koncertowym niemałą atrakcja była premiera filmu „Ostatni bój”, nad którym prace rozpoczęto w 2017 r. Film produkcji TVP jest dokumentem fabularyzowanym w reżyserii Grzegorza Gajewskiego. Opowiada on o losach wspomnianego Pułku 3 Strzelców Konnych- jednego z oddziałów SGO „Polesie”, podczas kampanii 1939 r., zaczynając od Wołkowyska, gdzie rozpoczął swój szlak bojowy, a kończąc na Woli Gułowskiej i Kalinowym Dole. Premiera była okazją do spotkania z twórcami i aktorami. Zainteresowanie projekcją było bardzo duże, gdyż na premierze w Sanktuarium zgromadziło się ponad tysiąc osób.

Sam film niewątpliwie jest ciekawy i podkreśla rolę naszych ziem w historii II Wojny światowej. Jak informują producenci w najbliższym czasie będzie on kilkukrotnie emitowany w TVP.

Święto 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej

Finał i główne uroczystości odbyły się w niedzielę 6 października. Rozpoczęła je Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy wojska polskiego Józef Guzdek, który w homilii nawiązał do konieczności obrony prawdy historycznej, która w dzisiejszym świecie jest mocno naciągana i przekłamywana. Po nabożeństwie na przyklasztornych błoniach odbył się ceremoniał nadania imienia generała Franciszka Kleeberga 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jednocześnie przyjmie tradycje SGO „Polesie”. W ostatniej chwili swój udział w uroczystościach musiał odwołać minister Mariusz Błaszczak, którego zastąpił sekretarz stanu MON Marek Łapiński. Ciekawostką ale i bardzo symbolicznym jest fakt, że dowódcą 19 BZ od lipca tego roku jest płk Michał Rohde- prawnuk generała Kleeberga. Podczas uroczystości medalami i odznaczeniami państwowymi zostali uhonorowani weterani ostatniej bitwy ppłk rez. Mieczysław Żygłowicz i por. rez. Franciszek Skrzypczyk, obaj panowie przekroczyli już setne urodziny. Niewątpliwą atrakcją była uroczysta defilada podczas której zaprezentowali się żołnierze, kawalerzyści ale także ponad stu harcerzy. Po uroczystościach rozpoczął się piknik militarny. A było co oglądać. Do Woli Gułowskiej przybyły m.in. współczesne transportery Rosomaki, czy potężne ważące ponad 50 ton czołgi Leopardy, ale również historyczny sprzęt wojskowy. Można było spróbować swoich możliwości w strzelaniu ale również oddać krew w specjalnie sprowadzonej stacji poboru. Ponadto tradycyjnie już swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentowali kawalerzyści. Warto dodać, że realizacja zadań, które mają na celu kultywacje wydarzeń sprzed 80 lat już trwała ponad miesiąc. Od 3 września śladami swoich poprzedników wyruszyli na tzw „Wrześniowym szlaku”, współcześni ułani z 3 PSK, którzy przemieszczają tereny województw podlaskiego i lubelskiego, a w pierwszych dniach października dotarli na teren gminy Adamów. Szczególną popularnością cieszyła się wojskowa grochówka i specjalnie na tę okazję wypiekany chleb ze smalcem. Jak widać kilkudniowe uroczystości zaplanowane były z ogromną skalą i rozmachem i były doskonałą promocją naszej gminy. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są gmina Adamów, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, 18 Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana i Pułki zrzeszone w Federacji Kawalerii Ochotniczej. Obchody patronatem narodowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

2024  TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ WOLI GUŁOWSKIEJ  globbers joomla templates