logotype

Wola Gułowska

Najstarsze wzmianki dotyczące Woli Gułowskiej pochodzą z lat 1508 i 1545. Pierwsza z nich informuje jedynie, że wieś była lokowana na terenie dóbr gułowskich, druga wzmianka pochodzi z aktu założycielskiego parafii adamowskiej z 1545 roku. W dokumencie tym Hieronim Rusiecki występuje jako „dziedziczny właściciel wsi Dembowa Wola, Ruszcza, Turzystwo, Czarna zwana Gułowską Wolą i Konorzatka z nowej lokacji oraz wsi Gułów i Dąbrowica z lokacji dawnej”. Zapis ten powoduje pewną niejasność nazewniczą, ale z dokładnej analizy dokumentu wynika, że Wola Gułowska (wówczas przymiotnik Gułowska występował jako pierwszy w tej nazwie) istnieje już ponad 500 lat. Być może usytuowanie nad wspólną rzeką powodowało, nzazwę „Czarna" stosowano do całego istniejącego tu ciągu osadniczego. Mianem Woli Gułowskiej określano jego zachodnią część. Dopiero po jakimś czasie, gdy uzyskano nową, odrębną lokację, Wola Gułowska mogła zaistnieć jako oddzielna, prawnie wyodrębniona jednostka osadnicza.

W roku 1549 w Heronim Rusiecki ufundował w Woli Gułowskiej kaplicę, która z czasem stała się kościołem filialnym parafii adamowskiej. Kolejny właściciel tych ziem - Ludwik Krasiński w roku 1633 sprowadził do Woli Gułowskiej oo. Karmelitów, którzy mieli pełnić posługę duszpasterską, a także misyjną, wobec szerzącego się  wtedy protestantyzmu i prawosławia. W 1667 roku ustanowiono w klasztorze gułowskim nowicjat. Naukę odbywał tu m.in. ksiądz Marek Jandołowicz, późniejszy duchowy przywódca konfederacji barskiej i tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego ,,Ksiądz Marek". W czasie zaborów patriotyczna postawa zakonników z Woli Gułowskiej sprawiła, że tutejszy konwent uległ w 1869 roku represjom carskim, które doprowadziły do jego kasacji i przekazania parafii księżom diecezjalnym. Do Woli Gułowskiej oo. Karmelici powrócili dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po 60 latach nieobecności. W październiku 1939 r. kościół i klasztor był terenem zażartych walk, spłonęła także jedna z wież. 5 września 1982 roku, po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej, odbyła się uroczysta koronacja Matki Boskiej Gułowskiej, której przydano tytuł Patronki Żołnierzy Września, ze względu na fakt, iż była Ona nie tylko świadkiem ostatniej bitwy, ale również dzieliła losy żołnierzy. Niemieckie kule nie oszczędziły jej cudownego wizerunku, który został uszkodzony w dwóch miejscach. Do dzisiaj obraz słynie z licznych cudów i gromadzi wokół siebie rzesze wiernych, a ojcowie karmelici wiernie służą zarówno tutejszej ludności, jak i pielgrzymom, których najwięcej przybywa tu co roku na Dożynki Diecezjalne (8 IX), uroczystość Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a także w każdą, pierwszą sobotę miesiąca.

Jesień 1939 r. to czas który najbardziej krwawo wpisał się w pamięć tu żyjących. To właśnie pod Wolą Gułowską bohaterscy żołnierze SGO „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga toczyli zażarty, choć nierówny bój z hitlerowskim najeźdźcą. W wyniku tych zmagań przestały istnieć ostatnie oddziały armii, która miała bronić suwerenności II RP, a sama bitwa przeszła do historii jako „ostatnia bitwa kampanii wrześniowej” i do dziś jest wspomniana jako ta, w której mimo miażdżącej przewagi wroga, SGO „Polesie” umiała stawić mu czoła i zadać ciężkie straty. Dokładnie 50 lat później, na pamiątkę tych wydarzeń, dzięki ofiarnej pomocy społeczności lokalnej, środowisk kombatanckich, władz oraz wielu ludzi dobrej woli obiekt udało się przekazać do użytku „Dom Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków”.  Okres powojenny w Woli Gułowskiej to głównie odbudowa zniszczeń, a także  rozwój infrastruktury i szkolnictwa. Projekt nowego budynku szkoły powstał w roku 1958, a 4 X 1959 r. wdowa po Generale Kleebergu Wanda Kleeberg wmurowała akt erekcyjny. Budowę rozpoczęto w styczniu 1960 roku i już 2 października oddano do użytku nowy gmach szkoły podstawowej, której nadano imię gen. Franciszka Kleeberga. W 1999 r. w Woli Gułowskiej został utworzony Zespół Szkół, w skład którego weszły: szkoła podstawowa z filią w Lipinach, gimnazjum, a od 2004 r. również przedszkole.

http://www.gckadamow.ehost.pl/

2024  TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ WOLI GUŁOWSKIEJ  globbers joomla templates