logotype

Młodzież z gminy Adamów w Toporzysku

Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej wraz z Domem Kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej realizuje projekt pn. : Takiej historii nie ma nikt- mieszkańcy gminy Adamów odkrywają swoją małą ojczyznę, współfinansowanego z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Ramach Programu  Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Jednym ze zrealizowanych założeń projektu był obóz jeździecki dla młodzieży ze szkół z terenu gminy Adamów. Od 19 do 25 września w trakcie pobytu w ośrodku „Bór” w Toporzysku, młodzież uczestniczyła w lekcjach żywej historii prowadzonych przez kawalerzystów,  które miały na celu przybliżenie im postaci Gen. Kleeberga i  SGO Polesie oraz wydarzeń związanych z walkami narodowowyzwoleńczymi z okresu II wojny światowej.

 

Młodzi ludzie zostali zapoznani z patriotycznymi postawami, dowiedzieli się jak wiele wysiłku kosztowała walka o polską niepodległość. Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystali pracując nad przewodnikiem  „Historia SGO Polesie” oraz tworząc questy, które mają na celu zachęcać do odkrywania danego miejsca w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne. Młodzi ludzie z wielkim zaangażowaniem pracowali nad wyznaczonymi zadaniami. Opracowali scenariusze, przygotowywali wskazówki oraz wytyczali trasy. Każdy z przygotowanych przez młodzież questów został poświęcony jednemu konkretnemu tematowi, związanemu z danym miejscem i epizodem z historii SGO Polesie. W trakcie obozu młodzież nie tylko poznawała historię i dziedzictwo kulturowe miejsc, na których mieszkają ale także uczestniczyła w lekcjach jazdy konnej, które były główną atrakcją wyjazdu. Dzięki nim młodzi ludzie mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności jeździeckie oraz poprawić swoja kondycję fizyczną. Między jazdami odbyło się spotkanie z instruktorką, która przekazała uczestnikom obozu informacje o pielęgnacji, żywieniu i zachowaniu koni. Dodatkową atrakcją  były także zajęcia związane z kulturą i tradycją regionu, w trakcie których młodzież własnoręcznie piekła chleb, robiła masło i sery. Degustacja  powstałych potraw miała miejsce w trakcie kolacji.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili z nowym zasobem wiedzy, zadowoleni  i pełni energii do dalszego poznawania historii SGO Polesie. Z ankiet wypełnionych przez młodzież wynika, iż warto organizować tego rodzaju obozy bowiem poza zdobywaniem wiedzy, uczniowie poprawiają swoją kondycję fizyczną oraz zdolności jeździeckie.

2024  TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ WOLI GUŁOWSKIEJ  globbers joomla templates